Gdzie zamontować biokominek wiszący?

comment Komentarze: 0 favorite Hit: 93
Gdzie zamontować biokominek wiszący?

Biokominek wiszący jest wyjątkowo łatwy w montażu. Wystarczy zamocować na ścianie uchwyty dołączone do zestawu i zawiesić na nich oprawę biokominka wraz z palnikiem i (w zależności od modelu) szybą. Czy jednak biokominek wiszący można umieścić w dowolnym miejscu? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, montując taki sprzęt? Jeśli planujesz zakup biokominka lub już go masz i zastanawiasz się nad wyborem miejsca, w którym go zawiesisz, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Czy biokominek wiszący można zamontować na każdej ścianie?

Jedną z wielu zalet biokominków jest fakt, że można je zawiesić w każdym pomieszczeniu. Nie wymagają podłączenia do komina. Pokój, w którym znajdzie się biokominek wiszący, powinien jednak być wyposażony w naturalny system wentylacji, ponieważ spalające się biopaliwo wydziela niewielkie ilości dwutlenku węgla, który musi uchodzić na zewnątrz. Ściana, na której chcemy zawiesić biokominek wiszący, powinna być mocna i wytrzymała. Cienka ścianka działowa kartonowo-gipsowa, która nie wytrzyma obciążenia na przykład szafkami, nie jest odpowiednia do zawieszenia biokominka, który może ważyć nawet 20 kg. O czym więc warto pamiętać, wybierając miejsce do powieszenia dla biokominka wiszącego?

  • Biokominek wiszący powinien być zamontowany na ścianie nośnej lub ścianie odpowiednio przygotowanej do montażu cięższych elementów wyposażenia wnętrza.
  • Ściana, na której zawiśnie biokominek, musi być odporna na działanie wysokich temperatur.
  • Biokominka nie należy wieszać na ścianach pokrytych płytą meblową czy tapetą.
  • Jeżeli z jakichś względów biokominek wiszący musi być zamontowany na ścianie wykonanej z łatwopalnego materiału, trzeba ją uprzednio zabezpieczyć specjalną płytą żaroodporną lub płytą izolacyjną.

Jakie odległości trzeba zachować, montując biokominek wiszący na ścianie?

Podobnie jak w przypadku innych modeli, zarówno biokominek wiszący z szybą, jak i bez szyby, trzeba umieścić w odległości co najmniej 50 cm od materiałów łatwopalnych. Nie należy więc go montować w pobliżu zasłon, firan czy obrusów. W przypadku sprzętów elektronicznych warto zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli chcemy powiesić biokominek pod telewizorem. Temperatura górnej ścianki biokominka może się nagrzać do ponad 150 stopni Celsjusza. Dlatego też jeśli zależy nam na układzie, w którym biokominek znajduje się pod telewizorem, biokominek bez zabudowy nie będzie dobrym pomysłem. Lepiej będzie tu wybrać biokominek przeznaczony do zabudowy, jednak to nie wszystko. Przestrzeń wokół takiego sprzętu powinna też być odpowiednio wyizolowana, szczególnie w górnej części. Konieczna jest też wówczas wentylacja w obudowie biokominka. 

Biokominek wiszący - aranżacje

Biokominek wiszący daje wiele możliwości aranżacji - przed jego montażem trzeba tylko zadbać o to, by ściana, na której go zawiesisz, była odpowiednio wytrzymała i by w pobliżu nie było materiałów łatwopalnych. Taki sprzęt świetnie sprawdzi się jako centralny punkt w kąciku wypoczynkowym w salonie. Warto ustawić przy nim wygodną sofę i fotele, tak jak w przypadku tradycyjnego kominka. Dzięki takiemu układowi można nie tylko z błogością wpatrywać się w płomienie żywego ognia w palenisku, ale też poczuć delikatne ciepło bijące z biokominka. Biokominek wiszący pozwoli nam w doskonały sposób zagospodarować wolne miejsce na ścianie oddzielającej strefy użytkowe w dużym pomieszczeniu. Taki sprzęt to również idealny element wyposażenia sypialni. Dzięki biokominkowi zawieszonemu w pobliżu łóżka zyskamy klimatyczne, ciepłe, a przy tym oryginalne wnętrze. Jeśli z kolei w naszym domu lub mieszkaniu planujemy stworzyć kącik do czytania, to oprócz miękkiego fotela i lampy nie powinno w nim zabraknąć biokominka. Biokominek wiszący w takim kąciku to gwarancja pełnego relaksu i przyjemności podczas czytania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień